Jutarnje okupljanje i produženi boravak (u daljem tekstu: produženi boravak) predstavljaju organizovani oblik rada za učenike nižih razreda koji im osigurava kvalitetno provođenje slobodnog vremena prije i/ili poslije nastave, pod nadzorom nastavnika/ice i na taj način podiže opšti kvalitet i efikasnost čitavog nastavnog procesa.
Rad u produženom boravku zahtijeva fleksibilnu organizaciju, prilagođenu potrebama djece i mogućnostima škole. Produženi boravak organizovan je od 06:45 do 13:15 h.
Produženi boravak predstavlja sveobuhvatan i kompleksan oblik rada s djecom. On je pedagoški i didaktički specifičan – povezuje igru, učenje i rad, doprinosi cjelovitom razvoju učenika/ca i pomaže im u savladavanju vještine samostalnog učenja, što im omogućava svrsishodno, kreativno i prijatno vannastavno vrijeme u školi.
Osnovni cilj produženog boravka je upućivanje i osposobljavanje učenika/ca za samostalno učenje i organizovanje rada, kroz strukturiranu igru i različite sadržaje koji povoljno utiču na njihov cjelokupni razvoj.
Specifični ciljevi:
- socijalizacija učenika kroz zajedničku igru i druženje,
- pripremanje učenika za bolje snalaženje u izradi domaćih zadataka,
- ponavljanje, utvrđivanje i primjena naučenog tokom redovne nastave,
- učenje organizacije vremena – optimalne korelacija učenja i slobodnog vremena,
- razvijanje sposobnosti prihvatanja individualnih različitosti,
- izgradnja partnerstva u obrazovanju,
- briga o učenicima s posebnim potrebama.